25 lat temu narodził się polski internet

17 sierpnia 2016 roku świętowaliśmy oficjalnie 25-lecie polskiego internetu.

Jako moment przełomowy w historii polskiego internetu przyjmuje się wysłanie z naszego kraju pierwszej wiadomości e-mail. Jej autorem był Rafał Pietrak, informatyk Wydziału Fizyki UW, a adresatem Duńczyk Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego, który pomagał w odpowiednim skonfigurowaniu polskiej infrastruktury.

Jak przyznaje sam Pietrak, kilka dni wcześniej udało mu się połączyć z usługą telnet na duńskim serwerze – przygoda skończyła się jednak na okienku logowania, jako że przesycone łącze spowodowało przekroczenie dopuszczalnego limitu czasowego na wprowadzenie danych. Oficjalnie jako moment narodzin polskiego internetu uznaje się 17 sierpnia 1991 roku.

Polskie połączenie z zagranicą umożliwiało w chwili wysyłania historycznego e-maila na transfer danych z prędkością 9600 bps – czyli 9,6 kbps. Ta niewielka z dzisiejszego punktu widzenia przepustowość musiała podołać potrzebom całego polskiego „komputerowego kraju”.

Oprócz Rafała Pietraka i Marcina Gromisza w zespole FUW zaangażowanym w uruchomienie pierwszego polskiego łącza internetowego znajdowali się fizycy Wojciech Bogusz, oraz technik-elektronik Mariusz Kacprzak.

Od kwietnia 1991 roku istniało łącze TCP/IP pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie.

Ponieważ Sendmail – program odpowiedzialny za wysyłanie e-maili – nie działał odpowiednio bez dostępu do światowych serwerów DNS, nie korzystano z poczty elektronicznej, tylko z telnetu i FTP. Na pierwszy polski serwer WWW trzeba było jeszcze poczekać 2 lata.

Aby nawiązać połączenie z Kopenhagą, trzeba było rozłączyć krajową sieć – pełniący funkcję routera komputer PC z procesorem 386, umieszczony w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego, miał tylko dwa porty – do jednego z nich podpięty był Wydział Fizyki UW, drugi łączył z Danią (a wcześniej tymczasowo z Krakowem).

Pełne włączenie Polski do Internetu nastąpiło późną jesienią w 1991 roku, gdy otrzymaliśmy dostęp do sieci Stanów Zjednoczonych. Początkowo jedynym punktem przyłączonym do globalnej sieci pozostawał UW.

Pierwszy komercyjny dostawca internetu – ATM – rozpoczął działalności w 1992 roku. W sierpniu 1993 roku pojawiła się pierwsza polska strona internetowa – www.fuw.edu.pl.

Prawdziwa rewolucja internetowa zaczęła się w kwietniu 1996 roku, gdy Telekomunikacja Polska uruchomiła możliwość łączenia się z globalną siecią przez modem po wybraniu numeru 0 20 21 22. Dostęp rozliczany był według czasu, jaki spędzało się w internecie, a nie biorąc pod uwagę ilość przesłanych danych. Najszybsze dostępne w tamtych czasach modemy działały z przepustowością 56 kbps.

Pierwszym domowym połączeniom z internetem towarzyszyły takie dźwięki:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=aV8DEJ8ydJQ[/embedyt]

Dodaj komentarz