Diagnoza pamięci RAM programem MemTest

Pamięć operacyjna (RAM) przechowuje informacje o otwartych plikach systemu, uruchomionych programach i efektach ich działania, ma to więc duży wpływ na stabilność działania systemu. Symptomami problemów z komórkami pamięci mogą być: powolne działanie systemu, zawieszanie się na kilka sekund, resetowanie się oraz niebieskie ekrany błędu (BSOD).

W przypadku takich symptomów, dobrze jest więc sprawdzić, czy rzeczywiście nadeszła pora na wymienienie karty pamięci. Można to zrobić programem MemTest, który sprawdza komórki pamięci jeszcze przed załadowaniem systemu.

Żeby móc użyć MemTest, należy najpierw pobrać darmowy obraz programu ze strony producenta i stworzyć bootowalny nośnik – może to być płyta CD lub pamięć USB.

Jeśli program został poprawnie wypalony na płycie CD lub USB, wystarczy zresetować komputer a zamiast ekranu ładowania Windows powinno pojawić się menu MemTest. Wybieramy opcję nr 1 i wciskamy przycisk Enter.

Program automatycznie wykryje zainstalowaną kartę pamięci i zacznie ją skanować. Może to potrwać kilka minut lub nawet kilka godzin, w zależności od wielkości pamięci. W przypadku więcej niż jednego modułu, najlepiej przeskanować je osobno – skróci to czas skanowania, a wynik będzie bardziej dokładny.

Jeśli program zakończył skanowanie i nie wykrył żadnych uszkodzeń w pamięci, na dole pojawi się komunikat: „Pass complete, no errors, press ESC to exit”.

Jeśli jednak są jakieś problemy, program pokarze opis heksadecymalny uszkodzonych komórek na czerwonym tle. Należy wtedy kupić nową kartę pamięci – zazwyczaj się ich nie naprawia.

Dodaj komentarz